Navigace

Obsah

Rozhledny


Jizerské hory jsou unikátní četností rozhleden, prakticky na každém kopci nějakou najdete. Pokud ne, jistě je její výstavba již v plánu... 

Rozhledny

# A Á B C Č D Ď E É Ě F G H CH I Í J K L M N Ň O Ó P Q R Ř S Š T Ť U Ú Ů V W X Y Ý Z Ž
#

Bramberk

Původní dřevěná rozhledna se tyčila na lučanským údolím již od roku 1889 (787 m n. m.). Nová, 21 metrů vysoká kamenná věž byla postavena v roce 1912 podle návrhu jabloneckého architekta Hemricha. Na vrchol Bramberku vede 8 značených cest, které skýtají mnoho možností kombinací pěších výletů.

#

Císařský kámen

Dřevěná rozhledna se nachází na Císařském kameni u Rádla. Rozhledna byla vystavěna koncem června 2009, její slavnostní otevření proběhlo 19.9.2009 za doprovodu císaře Josefa II. na počest 230. výročí jeho návštěvy v roce 1779. Tehdy tento kraj navštívil hned dvakrát, aby dohlédl na opevňovací práce během války o dědictví bavorské. Vrch je proto na jeho počest nazýván Císařský kámen, což připomíná žulový blok s vyrytým nápisem.

#

Černá studnice

Ve Smržovce, nedaleko Jablonce nad Nisou stojí 26 m vysoká žulová rozhledna, která byla postavena v letech 1904-5 Německým horským spolkem podle plánů známého architekta R. Hemmricha. Její součástí je i turistická chata. Z vrcholu rozhledny je krásný pohled nejen na Smržovku, Jablonec a liberecký Ještěd, ale i na vzdálenější Krkonoše či Český ráj. Rozhledna Černá studnice (869 m n. m.) je oblíbeným výletním místem a nabízí i výstupy ve večerních hodinách s výhledem na osvětlenou Smržovku a okolí.

#

Heřmanice

V roce 2012 byla v obci v rámci projektu přeshraniční spolupráce postavena rozhledna v Heřmanicích, má neobvyklý tvar tubusu zakončeného kopulí, nejčastěji je označována jako okurka. Rozhlednu postavila firma Taxus z Rychnova u Jablonce n. N., autory projektu jsou liberečtí Mjölk architekti.

#

Ještěd

Autor ještědského vysílače, Karel Hubáček, získal za tuto stavbu prestižní ocenění - Perretovu cenu UIA. Siluleta věže je dnes už natolik vžitým symbolem Liberecka, že se dostala i do erbu krajského znaku nebo emblému Technické univerzity v Liberci. Výstavba Ještědu přinesla pro tehdejší československý průmysl řadu nových poznatků a ověřených materiálů. Díky vývojovým a experimentálním krokům byl hotel prohlášen v roce 1998 za kulturní památku. V roce 2000 se stavba stala stavbou století v české architektuře. V roce 2006 byla stavba prohlášena národní kulturní památkou a následně v roce 2007 byl vysílač přidán na indikativní seznam UNESCO.

#

Kozákov

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Od roku 1928 se na vrcholu nachází Riegrova turistická chata a od roku 1993 zde stojí kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

#

Královka

Kamenná rozhledna (859 m n. m.) s jedním z nejhezčích rozhledů v Jizerských horách.

#

Nisanka

Rozhledna Nisanka v Nové Vsi nad Nisou je rozhledna kombinovaná s telekomunikační věží.

#

Petřín

Výletní restaurace s 20 m vysokou vyhlídkovou věží byla postavena na jižním okraji města Jablonec nad Nisou v roce 1906. Z věže (635 m. n. m.), která slouží jako rozhledna, je krásný výhled na město a je možné přehlédnout značnou část panoramatu Jizerských hor.

#

Proseč

Nad Prosečí je název chaty a rozhledny na Prosečském hřebeni Jizerských hor. Leží mezi Jabloncem nad Nisou, Prosečí nad Nisou a Vratislavicemi nad Nisou ve výšce 593 m n.m.

#

Slovanka

V roce 1887 otevřela jablonecká, janovská a hornokamenická sekce Německého horského spolku na jednom z vrcholů Maxovského hřebene (820 m) rozhlednu.

#

Smrk

Na nejvyšším vrcholu české části Jizerských hor Smrku, vysokém 1 124 m n.m., stála rozhledna již od roku 1892.

#

Štěpánka

Nejunikátnější soustavu kamenných a železných rozhleden naleznete v Jizerských horách. Nebudeme daleko od pravdy, když budeme tvrdit, že takovýto komplex nemá v České republice, a dokonce ani ve světě obdoby. Většina rozhleden byla postavena na přelomu 19. a 20. století. Ty první byly zpravidla dřevěné. Řada z nich také po několika letech působení horského klimatu zanikla, jiné byly nahrazeny rozhlednami z kamene či ze dřeva.

#

Tanvaldský Špičák

Kamenná rozhledna na Špičáku se tyčí na vrcholu mezi Tanvaldem a Albrechticemi. Již 100 let je tato 18 metrů vysoká rozhledna cílem výletníků. Z jejího vrchu je kruhový výhled na Jizerské hory a českou i polskou část Krkonoš.