Menu
Obec Albrechtice v Jizerských horách
Albrechtice v Jizerských horách

Zajímavosti

Osada Jizerka

Malebná osada Jizerka se nachází na malé náhorní plošině v srdci Jizerských hor. Poprvé je uváděna jako odlehlé obydlí českých čihadlářů a ptáčníků v roce 1539. O tuto osadu se v souvislosti s výskytem drahokamů vedl dlouholetý spor mezi panstvími, který byl ukončen prodejem Jizerky Frýdlantskému panství. V roce 1769 měla osada pouhých 7 domů, v roce 1945 už 43 domů, většinou dřevěných obydlí dřevorubců a sklářů. V roce 1828 zde založil sklář Riedel sklářskou huť na výrobu tyčí a dutého skla, jejíž rozvaliny jsou dosud patrné. V roce 1866 byla postavená druhá huť, která byla v provozu do roku 1911. Dnes je z ní penzion. Jméno obdržela osada podle stejnojmenné říčky, která jí protéká. Dnes je Jizerka malebnou osadou v lůně Jizerských hor s několika málo stálými obyvateli. Většina zdejších domů slouží pro ubytování.Navštívit tu můžete Muzeum osady Jizerka a obhlédnout populární Hnojový dům. Nádherným horským výhledem vás okouzlí dominantní vrch Bukovec.

Osada Jizerka

Sklanatý vrchol Muchov

Nepřehlédnutelnou dominantou skalnatého Černostudničního hřbetu je i vrchol Muchov (787 m.n.m.) Vrchol Muchova byl některými ze starých místních písmáků považován za vartu - součást starého ochranného a signalizačního systému horního Pojizeří. V místních pověstech pak právě na Muchově, ukryt v skalní sluji, má sídlo známý jizerskohorský duch Muhu. Dle lidového podání na Muchově kdysi měli svou skrýš také loupežníci, kteří svůj obrovský poklad ukrývali ve skalní skrýši pod vrcholem. Ta se otvírala a zavírala na zázračné zvolání. Jeden mladík z Hamrů prý kdysi tajemství loupežníků odhalil a uzmul jim díky svému důvtipu malou část pokladu. Lupiči pak místo navždy i s pokladem opustili.

Sklanatý vrchol Muchov

Vodopády na Černé Desné

Pod přehradou Souš, nedaleko obce Desná, je na říčce Černá Desná řada vodopádů. Řeka zde vytváří kaskády a několikametrové vodopády. Naučná stezka Vodopády Černé Desné byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2000. K vodopádům je možné dojít pěšky z Desné po červené značce na soušskou přehradu. Turisté zde budou postupně míjet Plotnový vodopád, za kterým následuje vodopád Dlouhý, Bukový a nakonec i Hrncový. Je zde i několik Čertových hrnců, které voda vytvořila v kamenech. Koryto Černé Desné je plné typických peřejí, kaskád, kotlů a především větších nebo menších vodopádů, které vodní proud vymodeloval do fantaskních tvarů. Přehradní nádrž Souš, slouží jako zásobárna pitné vody a není možné se v ní koupat. Poblíž jednoho z vodopádů stojí v řečišti kříž se stříškou, aby se nezapomnělo, že za velké vody v roce 1912 tady zahynul devítiletý chlapec Alfred Fuchs. Spadl z lávky do rozvodněné říčky a v důsledku těžkého prochladnutí a vážného zranění zemřel.

Vodopády na Černé Desné

Vodopády na Jedlové

Jedlová je horská říčka protékající přírodní rezervací Jedlový důl. Tato rezervace o rozloze 12ha byla vyhlášena roku 1992. Říčka má kamenité řečiště a na poměrně krátkém území vytváří mnoho peřejí a vodopádů. Největší vodopád je vysoký 12 m a má 3 stupně po 4 metrech. Vede zde také naučná stezka.

Vodopády na Jedlové

Vyhlídka Terezínka

Než vystoupáte až na vrchol Muchova odbočte z cesty vpravo a pokochejte se pohledem do kraje z vyhlídky vybudované v roce 1853 majitelem tanvaldské přádelny bavlny Johannem Mayerem, který vyhlídku pojmenoval podle své ženy Terezie.

Vyhlídka Terezínka

Turista

Rozhledny, vyhlídky

rozhledny_logofacebook

Projekt

banner

Univerzální překladač

Překlad (translations)

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Přihlášení k odběru zpráv

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím e-mailů

Mapa interaktivní

Albrechtice
v Jizerských horách

Mohlo by Vás zajímat

Rozhledna Kaplička výhled na kostel Kaplička