Navigace

Obsah

Zajímavosti

Zajímavosti

# A Á B C Č D Ď E É Ě F G H CH I Í J K L M N Ň O Ó P Q R Ř S Š T Ť U Ú Ů V W X Y Ý Z Ž
#

Vodopády na Černé Desné

Pod přehradou Souš, nedaleko obce Desná, je na říčce Černá Desná řada vodopádů. Řeka zde vytváří kaskády a několikametrové vodopády. Naučná stezka Vodopády Černé Desné byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2000. K vodopádům je možné dojít pěšky z Desné po červené značce na soušskou přehradu. Turisté zde budou postupně míjet Plotnový vodopád, za kterým následuje vodopád Dlouhý, Bukový a nakonec i Hrncový. Je zde i několik Čertových hrnců, které voda vytvořila v kamenech. Koryto Černé Desné je plné typických peřejí, kaskád, kotlů a především větších nebo menších vodopádů, které vodní proud vymodeloval do fantaskních tvarů. Přehradní nádrž Souš, slouží jako zásobárna pitné vody a není možné se v ní koupat. Poblíž jednoho z vodopádů stojí v řečišti kříž se stříškou, aby se nezapomnělo, že za velké vody v roce 1912 tady zahynul devítiletý chlapec Alfred Fuchs. Spadl z lávky do rozvodněné říčky a v důsledku těžkého prochladnutí a vážného zranění zemřel.

#

Vodopády na Jedlové

Jedlová je horská říčka protékající přírodní rezervací Jedlový důl. Tato rezervace o rozloze 12ha byla vyhlášena roku 1992. Říčka má kamenité řečiště a na poměrně krátkém území vytváří mnoho peřejí a vodopádů. Největší vodopád je vysoký 12 m a má 3 stupně po 4 metrech. Vede zde také naučná stezka.

#

Vyhlídka Terezínka

Než vystoupáte až na vrchol Muchova odbočte z cesty vpravo a pokochejte se pohledem do kraje z vyhlídky vybudované v roce 1853 majitelem tanvaldské přádelny bavlny Johannem Mayerem, který vyhlídku pojmenoval podle své ženy Terezie.